Romanian Musician Forum

Muzica , domnule !

AcasaPortalFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 

Megastar(VIP) vs Artist
Megastar(VIP)
28%
 28% [ 7 ]
Artist
72%
 72% [ 18 ]
Total voturi : 25

AutorMesaj
elle
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/02/2008

MesajSubiect: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   Lun 04 Feb 2008, 2:06 pm

Ce preferati sa ascultati sau ce intentionati sa ajungeti, si desigur in ce categorie includeti trupa preferata, solistul preferat? study
Asteptam si posturi cu trupele, solisti, etc si categoria din care fac parte, plus opinii referitoare la acest aspect. Exista diferenta intre cele doua notiuni? Sau asemanari? Este necesara o astfel de clasificare, departajare?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Cosimo

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Re: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   Lun 04 Feb 2008, 3:08 pm

Cel mai greu e pana reusesti sa te numesti artist, adica sa ai ceva de oferit lumii din sfera frumosului. Sunt de exemplu multi muzicieni buni care, din pacate, numai artisti nu sunt. Si asta doar pentru ca au uitat de ce s-au apucat de muzica in primul rand. Si cred ca toti ne-am apucat sa facem niste lucruri misto din muzica. Din nefericire, majoritatea celor care reusesc sa studieze profesionist, fara sa incerce sa pacaleasca muzica si ajung sa-si cunoasca foarte bine istrumentul, se trezesc ca nu plac nimanui. De ce? va spun. Chiar daca ai muncit o viata sa te perfectionezi la un anumit instrument, trebuie sa si stii ce sa faci cu el, dar daca devii un frustrat care te enervezi fiindca lumea nu apreciaza ca ai picat pe timp sau ca ai bagat nu stiu ce acord in nu stiu ce context atunci e pacat de munca irosita si o sa canti coveruri toata viata fara sa exprimi nimic nimanui, nici macar tie.
Nu spun in niciun caz sa cantati ce place lumii, spun sa va amintiti ce va place voua si aplicati ce-ati invatat pentru asta.
Eu personal, prefer un artist adevarat dar muzician prost unui bun muzician care-mi canta coveruri la perfectie. Macar artistul are ce sa-mi ofere, o sa-i apreciez ideea si o sa o tin minte. Muzicianul ma va face doar sa ma zbantai juma de ora pe un cover.
Sus In jos
elle
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/02/2008

MesajSubiect: Re: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   Lun 04 Feb 2008, 3:18 pm

Cosimo a scris:
Cel mai greu e pana reusesti sa te numesti artist, adica sa ai ceva de oferit lumii din sfera frumosului. Sunt de exemplu multi muzicieni buni care, din pacate, numai artisti nu sunt. Si asta doar pentru ca au uitat de ce s-au apucat de muzica in primul rand. Si cred ca toti ne-am apucat sa facem niste lucruri misto din muzica. Din nefericire, majoritatea celor care reusesc sa studieze profesionist, fara sa incerce sa pacaleasca muzica si ajung sa-si cunoasca foarte bine istrumentul, se trezesc ca nu plac nimanui. De ce? va spun. Chiar daca ai muncit o viata sa te perfectionezi la un anumit instrument, trebuie sa si stii ce sa faci cu el, dar daca devii un frustrat care te enervezi fiindca lumea nu apreciaza ca ai picat pe timp sau ca ai bagat nu stiu ce acord in nu stiu ce context atunci e pacat de munca irosita si o sa canti coveruri toata viata fara sa exprimi nimic nimanui, nici macar tie.
Nu spun in niciun caz sa cantati ce place lumii, spun sa va amintiti ce va place voua si aplicati ce-ati invatat pentru asta.
Eu personal, prefer un artist adevarat dar muzician prost unui bun muzician care-mi canta coveruri la perfectie. Macar artistul are ce sa-mi ofere, o sa-i apreciez ideea si o sa o tin minte. Muzicianul ma va face doar sa ma zbantai juma de ora pe un cover.

foarte frumos, cosimo! e foarte important sa iti pui amprenta si sufletul in ceea ce faci. sa devina al tau... Smile sa canti asa cum esti tu. sa nu neglijam totusi ca si studiatul in mod profesionist este un element foarte important care duce la definirea artistului.
Sus In jos
Simionescu

Numarul mesajelor : 12
Oras : Bucuresti
Trupa : Omniverse
Data de inscriere : 11/06/2008

MesajSubiect: Re: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   Mier 11 Iun 2008, 4:46 am

Exista si muzicieni buni care fac covere si isi pun amprenta de genul....(ex) Dream Theater. Pe langa asta, nu stau rau deloc la partea originala artistica. Dar daca ai scris mesajul cu gandul la Romania , da , din pacate cam asa e. Putini apreciaza artisti si in acelasi timp muzicieni desavarsiti precum johnny raducanu sau marius popp si multi apreciaza incarnarea Ibanez Romania sub numele de manolovici. (restu de genu moga and co nu intra in discutie)
Sus In jos
Andrei Ciortan

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 17/06/2008

MesajSubiect: Re: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   Mar 17 Iun 2008, 3:28 pm

Salutare tuturor in primu rand,de 3 zile vizitez acest forum si pot spune ca am ramas placut impresionat.
Am citit cu mare atentie acest subiect "Ce preferati? Megastar...Vip...Artist..." pentru a nu vorbi in necunostinta de cauza,intrebarile si parerile mele ar fi urmatoarele...
Prima intrebare : Ce inseamna defapt sa fi artist?
Sunt solist vocal de mult timp sunt implicat in ale muzicii,dar asta nu conteaza ce prefer? " Megastar...Vip...Artist..." sincer sa fiu niciuna din alternative,motivul?" Megastar...Vip...Artist..." din perspectiva mea nu au legatura cu muzica,atata timp cat faci ceea ce iti place si "aduci pe lume" propriile creatii e ok,dar sa te denumesti " Megastar...Vip...Artist...?"nu vad care este rostu in fond toti suntem oameni simpli pana si mari veterani ai muzicii sunt doar niste oameni simpli"Pe scena esti cineva special,dar in momentul in care ai coborat esti ca restul lumii"
Am o vorba despre muzicieni in general "Sunt 2 tipuri de muzicieni:cei care fac muzica si cei care vorbesc despre muzica..."
Intrebare:cati de pe acest forum fac muzica si cati vorbesc despre muzica?astept un raspuns de la moderatori sau membri...
O zi faina tuturor.
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   Mier 18 Iun 2008, 9:42 pm

toti moderatorii sunt implicati in muzica Rolling Eyes

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://romanianmusician.forumotion.com
Ender
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 32

MesajSubiect: Re: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   Vin 08 Aug 2008, 2:09 pm

si toti moderatorii sunt muzicieni:)

acum... eu nu prefer megastar vip and chiet din cauza faptului ca majoritatea daca nu toti sin acel cerc sunt prefacuti, au un p.r. ce implementeaza o strategie de marketing bazata pe aspect si falsitate, nu pe muzica si puterea aceluia ce face asta, de a canta intr-adevar
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...   

Sus In jos

Ce preferati? Megastar...Vip...Artist...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romanian Musician Forum :: Muzica , domnule :: Voce-
Mergi direct la: