Romanian Musician Forum

Muzica , domnule !

AcasaPortalFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

[chitara electrica] Squier tele-custom II

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Morgan
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 30
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: [chitara electrica] Squier tele-custom II   Sam 02 Feb 2008, 10:45 pm

Pret: 1000 RON, ianuarie 2007 (acum s-a ieftinit, e 850 RON)

Corp: Agathis, cica ar fi un lemn prost, eu nu ma plang. E solida si, desi e mai grea decat fosta mea chitara, este mult mai usoara decat alte chitari.

Neck+Tastiera: Maple. Singura chestie care i se poate reprosa este ca se murdareste mai usor, dar eu nu consider asta ca fiind un defect. Este un grif foarte comod, neavand probleme cu el. Este, desigur, o chestiune de gust.

Chestii tehnice: Bridge fix (nu-s fan tremolo), strings-thru-body (sustain bun), potentiometre individuale de ton si volum pentru fiecare doza, switch cu 3 pozitii deasupra grif-ului (ca la Les Paul).

Dozele (merita rubrica separata): 2x Duncan Designed P-90, suna exceptional de bine pe clean, dar nu sunt in niciun caz potrivite pentru genuri mai dure. Dozele pot fi intotdeauna schimbate, dar oferta de P-90 este destul de slaba la noi. Mai ales de P-90 sized humbuckers, care nu se gasesc deloc.

Puncte slabe: se ajunge greu la ultimele taste, potentiometrele de volum lasa de dorit si dozele, dupa cum am spus mai sus, nu se preteaza la distors foarte dur.

Pentru 1000 Ron, merita un 8/10 in conditiile in care ma chinui sa fiu obiectiv (i-as da 9)
Pentru 850 Ron cat costa acum, merita 9 fara discutii

Chitara asta nu va fi schimbata decat daca va fi nevoie(furt etc.), indiferent de achizitiile viitoare. Dupa ceva investitii in doze si hardware s-ar putea chiar sa imi ia gandul de la orice achizitie viitoare.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://2prostipegard.blogspot.com
crownofnegativity

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 08/02/2008

MesajSubiect: Re: [chitara electrica] Squier tele-custom II   Vin 08 Feb 2008, 2:59 pm

buey, eu am cantat pe chitara ta si tot imi place mai mult bulletu meu. sa stii totusi ca nota nu ar trebui data in functie de pret, ai zis 9 pentru ca s'a ieftinit. chitara mea merita nota 16, luand in considerare pretul...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Morgan
Nou venit
Nou venit

MesajSubiect: Re: [chitara electrica] Squier tele-custom II   Sam 09 Feb 2008, 12:27 am

Nota trebuie data in functie de pret, ca nu poti sa compari o chitara de 4 milioane cu una de 2000 de euro. Sunt anumite categorii de pret (<7 mil, 7-15 mil, 15-25 mil, >25 mil sau cam asa ceva)
Sus In jos
MusicMan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 31

MesajSubiect: Re: [chitara electrica] Squier tele-custom II   Lun 11 Feb 2008, 11:55 am

desi nu am cantat pe a ta,am incercat una la fel,proprietatea unui coleg.mi-a lasat o impresie destul de buna fiind o chitara aratoasa si "cool" insa cel putin pt mine are niste defecte:spuneti-i fitza ,dar nu imi place ca nu are 24 de freturi(da chiar le folosesc) ,plus ca oricum se ajunge greu la freturile superioare din cauza designului traditional al imbinarii corp -gat.si inca o chestie,sunt sigur ca m-ar impunge nasol in coaste in timpul unui concert ,daca ar fi singura chitara din dotare(nu are acea forma ergonomica pe care as vrea sa o aiba).in rest f cool si suna f misto pentru suficiente stiluri ca sa faca din ea o chitara misto la banii ei.

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://romanianmusician.forumotion.com
Morgan
Nou venit
Nou venit

MesajSubiect: Re: [chitara electrica] Squier tele-custom II   Mar 12 Feb 2008, 8:19 am

Trebuie sa recunosc ca si mie parca mi-ar prinde bine inca 2 freturi. De imbinare am zis deja, si faza cu impunsul in coaste e trademark telecaster (asta fiind una din chestiile revolutionare facute de Leo Fender cu Stratocaster-ul, scobitura pentru coaste... desi sunt convins ca are un nume mai elegant)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: [chitara electrica] Squier tele-custom II   

Sus In jos

[chitara electrica] Squier tele-custom II
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romanian Musician Forum :: Publicitate :: Recenzii echipamente-
Mergi direct la: