Romanian Musician Forum

Muzica , domnule !

AcasaPortalFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

KORG OASYS - Clapa secolului 21

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
mateiutzu
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 31
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2008

MesajSubiect: KORG OASYS - Clapa secolului 21   Sam 02 Feb 2008, 1:14 pm

ARTICOL EXTRAS DIN BLOGUL DINCOLO DE SUNET
www.radiolynx.ro/blogs/dincolo-de-sunet

Desi nu sunt clapar cochetez uneori cu acest instrument. In studio adesea dar si de placere ! Am cantat pe numeroase modele : Roland X7, Korg MS2000, Korg Triton Studio si Extreme, Yamaha Motif, Korg TR etc. Dar clapa pe care mi-as dori-o cu adevarat … ar fi un Korg Oasys. De ce ? Pentru ca este intruchiparea mobila a unui studio de inregistrari. Intrari cate vrei … iesiri la fel … phantom power, sp-dif, midi in, midi out, usb. 1664 de preseturi editabile, 1792 de preseturi combo editabile, 152 de kituri de tobe, 500mb de memorie RAM PCM, numeroase procesoare tonale : HD-1 (High Definition Synthesizer), AL-1 (Analog Synthesizer), CX-3 (Tonewheel Organ), STR-1 (Plucked String), MS-20EX (CMT Modeled Analog Synthesizer), PolysixEX (CMT Modeled Analog Synthesizer), MOD-7 (MOD-7 Waveshaping VPM Synthesizer), polifonia maxima : HD-1: 172 voci, AL-1: 96 voci, CX-3: 172 voci, STR-1: 48 voci, MS-20EX: 48 voci, PolysixEX: 172 , MOD-7: 52 voci si celebrul VOCODER. Sistemul HD-1 este de fapt un motor foarte avansat de redare a oscilatiilor, vectorilor si a unor filtre LFO. De asemenea acest sistem ofera si un eq parametric. AL-1, dupa cum probabil ati ghicit este un emulator ce ofera utilizatorului posibilitatea de a folosi tonuri celebre (analogice) ce au revolutionat industria muzicala. CX-3 simuleaza celebrul model combo organ produs de KORG, acest produs simuland la randul sau orga hammond. In modulul CX-3 puteti seta viteza de oscilatie a difuzorului rotativ (rotary speaker), efectele de chorus, vibrato, overdrive si tipul de amplificator. STR-1 asigura toate calitatiile unui ansamblu cu instrumente cu corzi (viori, violoncele, cvartete etc). MS-20 se ocupa de tonurile analogice din batranul MS2000, sintetizatorul folosit in anii ‘80 de Depeche Mode.

Citeste in continuare la :

http://www.radiolynx.ro/blogs/dincolo-de-sunet/2007/11/20/korg-oasys-clapa-secolului-21/
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.radioynx.ro/blogs/dincolo-de-sunet
Andrei_Balasa

Numarul mesajelor : 9
Trupa : Phenomenon
Data de inscriere : 06/02/2008

MesajSubiect: Re: KORG OASYS - Clapa secolului 21   Mier 20 Feb 2008, 6:24 pm

Nici eu nu sunt clapar, dar pot sa spun ca am vazut cum functioneaza aceasta clapa si isi merita toti bani Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://myspace.com/phenomenonband
miezu'
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 30
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Re: KORG OASYS - Clapa secolului 21   Vin 22 Feb 2008, 7:21 pm

frate la cate ai spus desprea ea imi imaginez ca baga singura cyclops
Sus In jos