Romanian Musician Forum

Muzica , domnule !

AcasaPortalFAQCautareInregistrareMembriGrupuriConectare

Distribuiți | 

Argumentarea alegerii chitarei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
MusicMan
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 109
Varsta : 31
Oras : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Argumentarea alegerii chitarei   Vin 01 Feb 2008, 10:22 pm

Ar fi util ca fiecare chitarist sa isi argumenteze in topicul asta motivele pentru care s-a indreptat catre un anumit tip/anumita marca de chitara.
Eu- Ibanez:ergonomica , acces usor la tastele superioare fara a schimba pozitia mainii ,chitara cu sound modern ,freturi jumbo,scala de 25.5".
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://romanianmusician.forumotion.com
Dimitriyus

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 35
Data de inscriere : 05/02/2008

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   Mier 06 Feb 2008, 10:29 am

Prima chitara cumparata...acum vreo 4-5 ani, un no name sau HB strat style-isi merita banii, cam are fret buzz, dar merge pt studiu, antrenat, testat...

Sa trecem la lucruri serioase.
Jackson dkmg-solida, bine lucrata, puternica, hotarata si rapitoare queen

Ce m-a determinat sa o aleg? Pai este deosebit de comoda, desi are griful mult mai lat decat stratul, ibanezul s.a. (initial ma gandeam ca va fi o problema), insa este foarte comod; ma simt mult mai precis pe jackson decat pe "strat", de asemenea accesul la toate tastele este facil, taste jumbo, doze active emg 81/85, o chitara cu care poti scoate multe tonuri, desi am auzit povestea cum ca dozele active...bla bla. Tine de gust.
Am ales-o ca mi-a placut, m-a atras I love you si am ales bine.

Insa alegerea unei chitare tine si de nivelul fiecaruia, nu mai vorbim de gust, preferinte...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prosensor.ro
Morgan
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 30
Data de inscriere : 01/02/2008

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   Joi 07 Feb 2008, 1:24 am

Squier tele-custom II, aleasa in principal pentru dozele P-90 si design I love you Si pentru ca aveam nevoie de o schimbare radicala de la fosta mea chitara (stagg copie de jackson)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://2prostipegard.blogspot.com
elle
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 37
Data de inscriere : 02/02/2008

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   Joi 07 Feb 2008, 11:33 pm

Ibanez acustic. am primit-o cadou! Very Happy si dupa ce mi-am tocit degetele in reghinuri e sfanta... Twisted Evil
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
niemand

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 11/02/2008

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   Lun 11 Feb 2008, 12:28 am

Epiphone Les Paul Standard plus : am ales-o in primul rand pentru ca sunt fan al soundului Gibson si pentru ca era , din punctul meu de vedere , foarte buna ca raport calitate pret .
Ceea ce ador la chitara asta este faptul ca am separat pentru fiecare doza volum si ton, ceea ce imi permite mai multe variatii tonale , de asemenea grifful este destul de comod.
Cand am facult alegerea aveam ca varianta un Squier care mi se parea acceptabila si ca acustica si ca pret si sunet, materialele din care era facuta totusi nu se comparau cu lemnul de mahon al epiphonului .
In plus am vrut o chitara care sa fiu sigur ca se va comporta bine pe scena si care o sa o am pentru mult timp mai ales pentru ca banii de obicei sunt cam putini....
Sus In jos
ereticus

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 33
Oras : Brasov
Data de inscriere : 14/02/2008

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   Joi 14 Feb 2008, 12:50 am

Salut! Acu o sa fiu sincer si tre sa recunoastem ca multi aleg o chitara din punct de vedere al circumstantelor. Adica cine nu ar vrea un Gibson sau un Fender, un Gibson da' nu are banii necesari, chitara e "departe", nu poate fi verificata.. etc. in mod clar un incepator alege "ce pica", poate chiar si pasionatii cu mai putin bani. Eu am vrut un Jackson, dar nu stiam sigur daca e ok sau nu, asa ca mi am luat o copie de Fender din Plus...era ok, insa eu imi doream ceva mai tare. Asa am ajuns sa am o copie dupa Warlock de la BC Rich... era aproape de casa, neagra, arata a naibii de fain, era customizata, scotea rifuri grele iar proprietaru a fo de nota 10. Acu', mie mi place si metalul dar si bluesul... pana o sa doua chitari sa sune bine pentru fiecare, e mai important sa invat sa cant corfect
Sus In jos
Dimitriyus

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 35
Data de inscriere : 05/02/2008

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   Mier 05 Mar 2008, 1:33 pm

ereticus a scris:
Salut! Acu o sa fiu sincer si tre sa recunoastem ca multi aleg o chitara din punct de vedere al circumstantelor. Adica cine nu ar vrea un Gibson sau un Fender, un Gibson da' nu are banii necesari, chitara e "departe", nu poate fi verificata.. etc. in mod clar un incepator alege "ce pica", poate chiar si pasionatii cu mai putin bani. Eu am vrut un Jackson, dar nu stiam sigur daca e ok sau nu, asa ca mi am luat o copie de Fender din Plus...era ok, insa eu imi doream ceva mai tare. Asa am ajuns sa am o copie dupa Warlock de la BC Rich... era aproape de casa, neagra, arata a naibii de fain, era customizata, scotea rifuri grele iar proprietaru a fo de nota 10. Acu', mie mi place si metalul dar si bluesul... pana o sa doua chitari sa sune bine pentru fiecare, e mai important sa invat sa cant corfect

Fara a fi rautacios, am impresia ca amesteci putin lucrurile. Ce inseamna circumstante pt tine? Iar cine vrea Gibson de $$$$$$$$ fii sigur ca nu merge cu ochii inchisi, stie ce vrea.
Treaba cu incepatorii e justa, dar cu Jackson, Fender s.a....nu prea pricep. Pai cine te-a impiedicat sa probezi acele chitare? Poate ai fost comod sau poate intr-adevar nu ai avut bani de anumite marci (lucru valabil pt toata lumea) de ai luat de aproape de casa.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prosensor.ro
Simionescu

Numarul mesajelor : 12
Trupa : Omniverse
Data de inscriere : 11/06/2008

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   Mier 11 Iun 2008, 3:56 am

Eu am un jackson js20... pt pret si pt ca are tremolo bridge, i-am pus niste sd sh1 in bridge iar cu doza neck din fabrica am posibilitati sonice foarte vaste, sustainul nu e o problema (iar daca nu mai am sustain, intotdeauna exista alte note). Il folosesc pentru solistica de fusion si armonii (in mare parte disonante) care au nevoie de un clean interesant. Din pacate, jacksonu nu scoate "art" guitars, la sume mai mari nu as opta pt gibson, as merge pe ceva de genu PRS, Ernie Ball Music Man sau Carvin.

Iar apropo de jackson, cu doza aia de neck si cu tonu la infundat teava se poate canta jazz fara probleme Smile , not (just) a metal guitar.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Argumentarea alegerii chitarei   

Sus In jos

Argumentarea alegerii chitarei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romanian Musician Forum :: Muzica , domnule :: Chitara-discutii despre chitari-
Mergi direct la: